LOGO stránek tato stránka aktualizována: 19.06.2007

BraMo 5

Tato GSM brána nebo-li pager je postavena na základě vašich připomínek k předchozím bránám BraMo 3 a 4. Má pouze jeden vstup a jeden výstup. Schéma a DPS jsou vypracovány kompletně i s relé. Další, často požadované funkce již budou dány vlastním programem procesoru. Snad jen zmínka o funkci prozvánění , která často jako informace stačí a "nežere" peníze.

Obsah této stránky

1. Schéma + DPS

Schéma BraMo 5 - klikni pro větší náhled.      Strana součástek DPS pro BraMo 5 - klikni pro větší náhled.      Strana spojů DPS pro BraMo 5 - klikni pro větší náhled.

Zde je ke stažení schéma a DPS pro BraMo 5 ve formátu pro Eagle (*.sch a *.brd).

2. Schéma + DPS

Autor: Michal Štafa
E-mail: stafam@centrum.cz

Schéma BraMo 5 - klikni pro větší náhled.      Strana součástek DPS pro BraMo 5 - klikni pro větší náhled.      Strana spojů DPS pro BraMo 5 - klikni pro větší náhled.      Vrtací otvory - klikni pro větší náhled.

Zde je ke stažení DPS pro BraMo 5 ve formátu pro Autocad (*.dwg).

Popis konstrukce (slovy autora)

Základní zapojení se od původního originálu moc nemění. Všechny změny popisuji.

  1. Napájení procesoru a zároveň průběžné nabíjení telefonu zajišťuje impulzní měnič LM2574, který je schopný dodat proud cca 500mA. Na vstupu měniče jsou diody VD7 a VD8, které zajišťují tzv. ochranné funkce před případným přepólováním a ochrana před napěťovými špičkami ve voze, dál filtrační kondenzátory a zapojení dle katalogu. Nabíjení telefonu je přes odpor 6R8/2W a diodu VD1.
  2. Přibyl jeden vstup, který reaguje na mínus, ale to je zřejmé ze schématu.
  3. Malá úprava je v zapojení signalizace zapojení komunikace telefonu a procesoru. Jedna LED je umístěná na DPS (která slouží pro oživení)a pomocí 3pinového hřebínku a JUMP propojky se přepne výstupní napětí na externí LED, která je umístěná v přístrojovce vozu, aby uživatel mohl být klidný a viděl, že komunikace šlape a tím pádem má i funkční zařízení (není vypnutý telefon, problém se softwarem, něco odejde) a taky může odradit škůdce jako poplachová LED.
  4. Není zapotřebí upravovat propojovací kabel procesor - telefon, všechny úpravy jsou již na DPS.
  5. Doporučuji optočleny, procesor, napájecí IO umístit do patic, jinak zbytek součástek je takřka nezničitelný ( v normálních podmínkách :-) ).
  6. Velikost plošného spoje je 70mm(2750milů) X 61mm(2400milů).

K obrázku vrtacích otvorů - ty malé pedy jsou součástek a ty velké jsou z důvodu, aby přes plošný spoj dobře protekla zalévací hmota, do které jsem si GSM zalil kvůli vibracím.

3. Schéma + DPS

Autor: LEHYS
E-mail: lehys@mybox.cz

Schéma BraMo 5 - klikni pro větší náhled.      Strana součástek DPS pro BraMo 5 - klikni pro větší náhled.

Popis konstrukce od autora

Celá DPS byla zmenšena aby se vešla do krabičky U-KM22 (GM electronic). Kondenzátor C6 se umístí do horizontální polohy a stabilizátoru se uřeže chladič. Odporová síť byla nahrazena pouze odpory u portů, které byly použity. Díky této úpravě ná DPS rozměry 78 x 54.

Zde je ke stažení DPS + schéma ve formátu pro Eagle 4.11 (*.brd, *.sch).

4. Schéma + DPS (SMD provedení)

Autor: Gimli
E-mail: gimlihobanka@centrum.cz

dps5sgm.gif, 3 kB      dps5tgm.gif, 6 kB      dps5bgm.gif, 7 kB

Pár slov od autora

Deska ma 44*39mm... Vychází to z toho třetího návrhu Brama5 co je na stránkách... číslování součástek žlutě na desce odpovídídá seznamu součáctek.txt, ale neodpovídá schématu!!!

Zde je ke stažení seznam součástek.

5. Schéma + DPS (SMD provedení, externí napájení MT ...)

Autor: Michal Štafa
E-mail: stafam@centrum.cz

smd5bmsm.gif, 7 kB

Popis konstrukce od autora

Co mně vedlo k vytvoření této konstrukce?

Měl jsem několikrát problém s nabíjením mobilního telefonou a tak jsem si řekl, že bych odzkoušel připojit napájecí napětí přímo k akumulátoru do telefonu, to obnášelo felefon rozebrat, odpájet pin 3(napájecí) připájet k němu slabý drátek a ten připojit přímo na DPS + v telefonu. Ale ještě jsem musel postavit regulátor napětí s LM317, protože nelze připojit 5V přímo do telefonu - odešel by. A tak jsem postavil regulátor, nastavil na 3,95V, připojil přímo do TLF a super, šlape mi to cca půl roku v předsíni, kde to stále zkouším, telefon se nevypíná, chová se stabilně a tak jsem se rozhodl udělat nový pl. spoj, kde bude regulovatelný stabilizátor součástí DPS. Vše jsem trošku zmenšil a co šlo nahradil vývodové součástky součástkami SMD. Docela podrobný popis změn a funkcí jsem napsal do osazováku TOP kde je vše popsané a navíc je vše zřejmé ze schématu.

První kus jsem již odzkoušel a není s ním problém, jen je nutné trimrem nastavit napájecí napětí na cca 3,85V až 3,95V - dle telefonu a vše se mi rozeběhlo napoprvé.

V galerii najdete pár fotek tohoto pageru.

6. Schéma (verze s procesorem ATMEL)

Autor: Jordik
E-mail: jordik@unlock.sk
Web: www.unlock.sk, unlock.sk/obd2

jordik1_m.jpg, 4 kB     jordik2_m.jpg, 5 kB     jordik_sch_m.jpg, 3 kB

Ke stažení schéma ve formátu .sch pro Eagle.

Zdrojové soubory pro procesor (.asm, .hex)

Protože je tato verze GSM pageru pro procesor ATMEL (AT90S2313P), tak nejsou jeho programy kompatibilní s ostatními konstrukcemi! Z tohoto důvodu jsou ke stažení přímo zde u této konstrukce a ne u ostatních programů.

Balíček programů .asm a .hex ke stažení.

Stručný popis funkce od autora

Zapneme na napajanie tak nam 1x blikne PB2 po spapani AT prikazu blikne 2x - tel je pripraveny (cize ak blikne 3x na zaciatku je to OK)

Zavolame na Mobil Attiny nam zavesi = ukonci hovor.

Ak mame na SIMke ulozene na prvej pozicii cislo z ktoreho volame - zapne rele a caka na dalsi hovor (cakanie signalizuje 2x LED blik)

Programy pro procesor

Program 5jv05

Autor: Jiří Volf
***ERICSSON***
Odzkoušeno s: T10s
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce (popis od autora úpravy): ...jen sem trochu "vymazlil" fmw 5.05 /ovladani pomoci prozvaneni/ a to:

a) po zapnuti bez telefonu se nic nedelo...v programu je uprava pro zablikani ledky behem inicializace - indikace toho ze se procesor vubec rozjel

b) v klidovem stavu led pouze sviti a vzhledem ke koncepci programu je pravdepodobne ze pri vytuhnuti led zustane svitit....v programu upraveno tak ze led v klidovem stavu blika v cca 1s intervalu a pri vyrizovani pozadavku s telefonem sviti trvale - pomerne presna opticka kontrola stavu

c) nemoznost zpetne kontroly stavu rele byla neprijemna... v programu osetreno tak ze pri sepnuti rele bramo prozvoni 1x tel.c. ze ktereho prisel pozadavek /vyuzito jiz nacteneho tel.c. v ramb/...pri rozepnuti rele prozvoni tel.c. 2x

d) funkce alarmoveho vstupu je zachovana jen stav se testuje kazde 2s

tot vse :-)

Program 5em

Autor: ElektroMichal
***ERICSSON***
Odzkoušeno s: A1018s
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce: Stejná jako 5.04 s tím rozdílem, že je upravená pro Ericssony a při aktivaci vstupu prozvoní všechny čtyři čísla uložená na SIM kartě (v 5.04 prozvání pouze jedno číslo).

Program 5.07

***SIEMENS***
Odzkoušeno s: S35 v. 05
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce: Při sepnutí vstupu začne brána postupně prozvánět všechna telefonní čísla uložená na SIM kartě. Pokud i po prozvonění všech čísel je vstup stále sepnutý, opakuje se celý cyklus prozvánění znovu. Na kartě může být uloženo až 20 čísel (ne více!). Čísla musí být uložena v NÁRODNÍM formátu (bez např. +420) a musí následovat po sobě bez vynechaných pozic. Prozváněním je myšleno to, že vytočí konkrétní číslo a nechá MT chvíli zvonit, potom zavěsí.

Výstup na relé není u této verze využit a proto se nemusí relé osazovat.

Brána s tímto programem byla vyvinuta pro svolávání větší skupiny lidí.

Program 5m01

Autor: Michal Štafa
***SIEMENS***
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce: Vychází z verze 5.03. Jediný rozdíl je v tom, že povely (SMS-ky) pro ovládání relé jsou ZAPNI a VYPNI (velká písmena).

Program 5.06

***SIEMENS***
Odzkoušeno s: C35 v.12
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce: stejná jako u 5.04 s tím rozdílem že při platném volání se relé nepřeklopí do opačného stavu, ale pouze na jednu sekundu sepne a potom odpadne.

Program 5.05

***ERICSSON***
Odzkoušeno s: A1018s v.991105 1519
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce: je stejná jako u v. 5.04. Program je pouze upraven pro Ericssony.

Program 5.04

***SIEMENS***
Odzkoušeno s: C35 v.12
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce: při příchozím volání brána otestuje číslo, z kterého se volá a pokud je platné, tak provede změnu stavu výstupního relé a zavěsí. Pokud platné není, pouze zavěsí (odmítne hovor). Z uvedeného je vidět, že jdeo bezplatné ovládání libovolného spotřebiče! Čísla, která chceme povolit (platná čísla), musíme uložit do telefonního seznamu na SIM kartě a to na první čtyři místa. Doporučuji nechat na kartě pouze tato čísla. Pozor, musí být obsazené všechny čtyři pozice a pokud potřebujete povolit např. jen jedno číslo, tak ho zapište na každou ze čtyř pozic. Upozorňuji, že telefonní čísla uvedená v seznamu musí být v mezinárodním formátu (např. +420602123456).

Při sepnutí vstupu brány dojde k vytočení čísla uloženého na prvním místě SIM karty. K opětovnému vytočení dojde po uvolnění a případnému novému sepnutí vstupu.

Ještě něco k praktickému využití - když jsem tento program psal, měl jsem v hlavě představu ovládání garážových vrat (ne že bych taková vrata vlastnil). Představoval jsem si systém otevírání vrat, který je zapojen paralelně (souběžně) se stávajícím ovládáním (znáte ty "klíčenky"). To mi umožní doma zapomenout ovladač od vrat a ty si otevřít z mobilu nebo lze velice snadno umožnit dočasný vstup některým osobám, třeba tchýni na týdení návštěvě, a potom ho zase bezproblémově zakázat.
Nabízí se taky využití jako zámek automobilu atd.

No a když jsem se tak rozepsal, tak ještě nějaký ten postřeh z provozu (bastl na stole). Doporučuji používat pro ovládání zařízení, na které vidíme a to z toho důvodu, že není zpětná kontrola stavu relé. Můžeme si trochu pomoci tím, že využijeme vstup GSM brány jako kontrolu např...no tak jóó, otevření garážových vrat. Také je tu problém s tím, že i při korektním příjmu volání (dojde ke změně stavu relé) se v ovládacím mobilu ozve stejná hláška jako při nedovolání se. Nejvíc nepříjemné je to u T-Mobile - ozve se volanýúčastník je nedostupný. (Eurotel - holali, pevná linka - tú, tú, tú... ). Nepříjemné, ale berte to jako daň za ovládání zdarma.
A taky jde tato brána ovládat z pevného telefonu - z okna vidím přijíždět auto, tak mu pomocí stolního telefonu otevřu vrata (pokud mám předvolbu, tako to lépe).
Na závěr doporučuji vypnout záznamník na mobilu v bráně, aby na něj při odmítnutí hovoru GSM bránou nedošlo k přesměrování a "sežrání" korunek.

Program 5P

Autor programu: Petr surin@volny.cz
***SIEMENS***
Odzkoušeno s: C35 v.12, 18, 24 a C10
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce (slovy autora): Upravena verze Bramo 5.02. Rozdily – netestuje se pripojeni tel, takze zelena dioda sviti porad a jednou za 12s blikne aby se poznalo ze procesor není kously, dal při spojeni vstupu telefon vola dokud neodmitnu hovor, popr není obsazovaci ton, ci klasických asi 25 zvoneni (ruzne u každého operatora), procesor jede dal a nevadi mu to. Při sepnutí/vypnutí rele pouze prozvoni (zkracen interval). Dále zel. dioda při prozvaneni ci volani blika (asi 15 s). Mam doma dve desky s bramo 5 a jedou bez problemu.

Program 5.03

***SIEMENS***
Odzkoušeno s: C35 v.12
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce: při sepnutí vstupubrána vytočí přes připojený MT postupně čtyři telefonní čísla uložená na SIM kartě. Čísla musí být uložena na pozicích 1 až 4 (musí být obsazeny všechny čtyři pozice a čísla musí být v mezinárodním formátu!). Každé číslo v daném pořadí několikrát prozvoní a zavěsí (tzv. prozvonění). Pokud na bránu pošlete SMS zprávu ve tvaru BM4-Z1 provede brána sepnutí relé. Jestli bude SMS ve tvaru BM4-V1 brána relé odpojí. Po každém přijetí platné SMS zprávy provede brána prozvonění na číslo uložené na první pozici SIM karty jako potvrzení provedení povelu.

Program 5.02

***SIEMENS***
Odzkoušeno s: C35 v.12 a C10
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT
Funkce: stejná jako u 5.01.

Program 5.01

***ERICSSON***
Odzkoušeno s: T10s.
Programovat: WDT = OFF, OSC = XT.
Funkce brány: při sepnutí vstupu brána vytočí přes připojený MT hovor na telefonní číslo, které je uložené na SIM kartě na první pozici (uložit v mezinárodním formátu!). Nechá telefon několikrát zazvonit a zavěsí (jde o tzv. prozvonění). Pokud na bránupošlete SMS zprávu ve tvaru BM4-Z1 provede brána sepnutí relé. Jestli bude SMS ve tvaru BM4-V1 brána relé odpojí. Po každém přijetí platné SMS zprávy provede brána prozvonění na výše uvedené číslo jako potvrzení provedení povelu.

Zapojení kabelů mezi bránou a MT

Kabel pro Ericssony 628 ...

Kabel pro Siemens C35 ...

Kabel k Siemens C10.

 

 

 

návrat na hlavní stránku  |  E-MAIL  | tato stránka založena: 15.3.2003 | © Amnez | Osobní stránky autora |